Srpen 2016

pomoc! asi jsem lesba?

28. srpna 2016 v 13:16 | brusinečka |  pomoc!
Začněme tentokrát trochu jinak a o něčem trochu jiném. Před téměř pěti lety, kdy jsem procházela největší krizí své puberty a uvědomovala si svou sexuální orientaci, jsem trpěla. Na internetu toho moc nebylo ohledně ženské homosexuality, a pokud ano, šlo o stránky, které nikdy nenabídly odpovědi, které jsem hledala. Jako starší holka, co už tyhle věci má za sebou, bych chtěla alespoň jedné holce někde na tomhle českým internetu pomoct s hledáním sama sebe. Série pomoc! se bude tedy soustředit na různá témata spojená hlavně se sexuální orientací.

!! pomoc asi jsem lesba!
Kdybys teď zašla za někým dospělým (hetero), asi ti řekne, že jsi moc mladá na to, abys to věděla jistě nebo něco v tom stylu. Z nějakého důvodu si ti lidé myslí, že tohle potřebuješ slyšet, ale často je to jen frustrující a vlastně vůbec neodpovídá na jakékoliv otázky, které můžeš mít.
Asi jsi lesba. No a co?
Ne, že bych chtěla z téhle věci dělat něco nedůležitého, ale chci tě ujistit, že ať už jsi lesba nebo ne, tebe samotnou to nezmění. Důležitá věc, kterou si musíš uvědomit, je, že nezáleží na tom jestli změníš svůj "popisek" sexuální orientace jednou nebo desetkrát, nezáleží na tom jestli se mineš - i kdybys se teď začala identifikovat jako lesba a později zjistila, že jsi bi, pan nebo třeba hetero, nejde o žádnou hrůzu. Je to v pořádku nevědět to najisto.

!!nevím co teď dělat!
Mění se něco zásadního? Zeptej se sama sebe. Máš třeba zrovna přítele? Líbí se ti kamarádka? Je potřeba s tím něco teď dělat, nebo jde jen o zjištění? Velký mýtus, který je prevalentní i v LGBT komunitě je, že musíš hned s pravdou ven a udělat tzv. coming out (= říct ostatním, že jsi lesba/gay/etc.). To není vůbec pravda. Nikomu nic nedlužíš, a pokud nechceš nikomu o tomhle ještě říkat, nemusíš. Až budeš připravená a chtít sdílet pravdu se svými přáteli a rodiči, můžeš. Ale nikdo tě do ničeho nenutí, a není potřeba pospíchat.

!!rodiče mě zabijou!
Všechno vypadá katastroficky, ale je potřeba zachovat chladnou hlavu a soustředit se. Jak doopravdy mluví rodiče o homosexuálech? Zkus se zaposlouchat. Pokud cítíš, že atmosféra je velmi nepřátelská, je úplně vpořádku to před nimi tajit a nic jim neříct. Nedlužíš jim pravdu za cenu vlastního bezpečí a emocionálního štěstí! Pokud se tváří, trochu negativně nebo neutrálně, zkus občas vznést otázku LGB orientací před rodiči. Třeba jen v knize, filmu, jen ji zmiň, nebo se zmiň o moc hodné kamarádce, která je bi atd. Zkus je na to pomalu zvykat. Pokud se cítíš v nebezpečí, je vždy v pořádku vycouvat.

!!nikdy nebudu šťastná!
Občas to tak trochu zní a vypadá, když čteš o LGBT lidech nebo koukáš na LGBT filmy. Statistiky také nejsou v náš prospěch. Ale zrovna v České republice se stabilně zvyšuje počet lidí podporujících LGBT menšinu. Pokud jsi jako malá snila o domě s třemi psy a dvěmi dětmi, ten sen není nesplnitelný jen protože manžel nepřipadá v úvahu. Klidně můžeš žít svůj vysněný život jako lesba, s dětmi a kočkami a psy a manželkou a být hrozně šťastná.

!!je se mnou něco špatně!
Hodně L holek si myslí, že jsou v nepořádku, zkažené, že je s nimi něco špatně. To ale není přece pravda! Dokud jsi dobrý člověk, nezáleží na tvé orientaci. Heterosexualita není normální nastavení, homosexualita a bi/pansexualita je mnohem častší, než by sis myslela.

!!nikdy si nenajdu přítelkyni!
Tak si všechny jednu dobu připadáme! Vypadá to, že všichni kolem nás jsou hetero a každá hezká holka má kluka. Ale ve skutečnosti je teplých holek hrozně moc a jen je musíš poznat :)

To je pro úvod vše, doufám, že alespoň některé odpovědi jsi zde našla :)