pomoc! kdo je terf?

26. prosince 2016 v 17:36 | brusinečka |  pomoc!
Na různých - a hlavně anglických - sociálních platformách se ve feministických a LGBT kruzích rozšířilo užívání tohohle slovíčka. TERF. Ale co to vůbec je? Nějaká nakažlivá nemoc? Kult? Přípravek na vlasy?


V tomhle článku se podíváme trochu na kontext slova TERF ve spojení s lesbickou komunitou.


Tak zaprvé - očividně je TERF zkratka - ale co znamená? Je to Trans Exclusionary Radical Feminist (můžete se setkat také s formou TWERF - trans women exclusionary radical feminist). A co to znamená v praxi? Jde o odrůdu feminismu, která se rozhodla nerespektovat trans ženy. Mimojiné TERFs většinou neuznávají ani pohlaví trans mužů, ale protože trans muži mívají vagíny, jsou s nimi TERF často smířeny.

TERFs tvrdí, že trans žena nikdy nemůže být žena a vždy bude muž - a prosazují segregaci trans a cis žen. Proč se ale bavíme o TERF hnutí ve spojitosti s LGBT hnutím? Ty dvě přece musí být odlišné, ne?


Bohužel TERFs jsou často lesby. Najdou se mezi TERFs i hetero ženy, bi ženy, trans muži atd. ale opravdu nejhlasitějšími členy této komunity bývají lesby. Proto jde o něco, co si myslím, že by lesby měly znát, něco čeho by se měly stranit. TERF ideologie zní zpočátku nevinně, ale v praxi přispívá k misogynii a transmisogynii svou nenávistí k trans ženám. Hodně mladých holek ale s jejich hnutím nevidí problém z jednoho důvodu - TERFs tvrdí, že lesby, které nejsou TERFs, vás budou nutit do sexu s "muži", podle jejich tedy: sexu s někým kdo má penis.
Jenže tohle taky není tak úplně pravda. Ve vztazích je samozřejmě nejdůležitější komunikace a vzájemné štěstí partnerů - a nikdo by vás nikdy neměl nutit do sexuálního či jiného vztahu s někým druhým. Nezávisle na okolnostech. Pokud se něco takového děje, není to chyba ani vaše, ani liberálního feminismu, ani trans hnutí - ale chyba těch lidí, kteří to dělají, a je nutné takové chování nahlásit.
Pokud se vám nelíbí [náhodná trans žena], neznamená to, že jste automaticky transfóbní a TERF. Do sexu s trans ženami vás nikdo nesmí nutit. Stejně jako vás nepřitahuje každá cis žena - nikdo vás nesmí nutit do sexu s dívkami, které vás nepřitahují.
Ale je nutné respektovat, že trans ženy jsou ženy. Nejsou to muži v ženském oblečení. Nejsou to bývalí muži, nejsou to MTF "transky", nejsou to transvestité. Jde o ženu, a i když vás nepřitahuje, neznamená to, že je o něco méně ženou.
Trans holky se taky snaží vypořádat s tímhle hetero světem - už tak je dost těžký být lesba, ale být trans lesba je téměř olympijský sport. Nedělejte jim život těžší, nevylučujte je z naší komunity - nepřidávejte nenávist, se kterou se ony setkávají každý den.

"Ale já nechci mít sex s někým, kdo má penis!"

A to je úplně v pořádku. Ale ne všechny vztahy jsou o sexu - a jednoho dne je možné, že se zamiluješ do nějaké holky, která je trans. Třeba si to ani neuvědomíš - a až tehdy budeš muset řešit sex. Do té doby si nelámej hlavu s tím, jestli nějaká holka má penis. Chovej se k ní hezky, ať už přátelsky nebo jinak.
Pokud skutečně někdy budeš ve vztahu s trans holkou, můžete spolu jako v každém správném vztahu mluvit o svých limitech. Nebyla bys jediná ve vztahu, kdo může mít jiný vztah k sexu. Když řekneš, že se na sex s ní necítíš, ale chtěla bys ještě chvíli zkusit vztah - to je v pořádku. Když zjistíte, že prostě nejste kompatibilní - to je taky v pohodě. Pokud by to ona náhodou nechtěla přijmout - je něco špatně s ní, pokud není schopná respektovat tvoje limity.
Pointou článku je - zůstaň tolerantní, respektuj a ochraňuj své trans sestry, protože to potřebují.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 FelixY FelixY | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 15:05 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

2 anita angelb anita angelb | E-mail | 15. února 2018 v 19:52 | Reagovat

ahoj
skvely blog..no stejne mam jiny
nazor   jelikoz mnohe trans holky
s detmi se radi skryvaj za vyraz
lesba..od mala vedi a fifkovou
maj pod nosem. lzou ex
vedou valky o dite a nahravaji
tak fobum..a pry nik neni
na vine..
ts neni hrich no co udelas
s tym ma dopad na komunitu  
.dekuju

3 anita angelb anita angelb | 15. února 2018 v 19:55 | Reagovat

navic jsem ztp nevylecitelne
nemocna a z venkova  
a jsem na g+ paa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama