pomoc! kdo je terf?

26. prosince 2016 v 17:36 | brusinečka |  pomoc!
Na různých - a hlavně anglických - sociálních platformách se ve feministických a LGBT kruzích rozšířilo užívání tohohle slovíčka. TERF. Ale co to vůbec je? Nějaká nakažlivá nemoc? Kult? Přípravek na vlasy?


V tomhle článku se podíváme trochu na kontext slova TERF ve spojení s lesbickou komunitou.


Tak zaprvé - očividně je TERF zkratka - ale co znamená? Je to Trans Exclusionary Radical Feminist (můžete se setkat také s formou TWERF - trans women exclusionary radical feminist). A co to znamená v praxi? Jde o odrůdu feminismu, která se rozhodla nerespektovat trans ženy. Mimojiné TERFs většinou neuznávají ani pohlaví trans mužů, ale protože trans muži mívají vagíny, jsou s nimi TERF často smířeny.

TERFs tvrdí, že trans žena nikdy nemůže být žena a vždy bude muž - a prosazují segregaci trans a cis žen. Proč se ale bavíme o TERF hnutí ve spojitosti s LGBT hnutím? Ty dvě přece musí být odlišné, ne?


Bohužel TERFs jsou často lesby. Najdou se mezi TERFs i hetero ženy, bi ženy, trans muži atd. ale opravdu nejhlasitějšími členy této komunity bývají lesby. Proto jde o něco, co si myslím, že by lesby měly znát, něco čeho by se měly stranit. TERF ideologie zní zpočátku nevinně, ale v praxi přispívá k misogynii a transmisogynii svou nenávistí k trans ženám. Hodně mladých holek ale s jejich hnutím nevidí problém z jednoho důvodu - TERFs tvrdí, že lesby, které nejsou TERFs, vás budou nutit do sexu s "muži", podle jejich tedy: sexu s někým kdo má penis.
Jenže tohle taky není tak úplně pravda. Ve vztazích je samozřejmě nejdůležitější komunikace a vzájemné štěstí partnerů - a nikdo by vás nikdy neměl nutit do sexuálního či jiného vztahu s někým druhým. Nezávisle na okolnostech. Pokud se něco takového děje, není to chyba ani vaše, ani liberálního feminismu, ani trans hnutí - ale chyba těch lidí, kteří to dělají, a je nutné takové chování nahlásit.
Pokud se vám nelíbí [náhodná trans žena], neznamená to, že jste automaticky transfóbní a TERF. Do sexu s trans ženami vás nikdo nesmí nutit. Stejně jako vás nepřitahuje každá cis žena - nikdo vás nesmí nutit do sexu s dívkami, které vás nepřitahují.
Ale je nutné respektovat, že trans ženy jsou ženy. Nejsou to muži v ženském oblečení. Nejsou to bývalí muži, nejsou to MTF "transky", nejsou to transvestité. Jde o ženu, a i když vás nepřitahuje, neznamená to, že je o něco méně ženou.
Trans holky se taky snaží vypořádat s tímhle hetero světem - už tak je dost těžký být lesba, ale být trans lesba je téměř olympijský sport. Nedělejte jim život těžší, nevylučujte je z naší komunity - nepřidávejte nenávist, se kterou se ony setkávají každý den.

"Ale já nechci mít sex s někým, kdo má penis!"

A to je úplně v pořádku. Ale ne všechny vztahy jsou o sexu - a jednoho dne je možné, že se zamiluješ do nějaké holky, která je trans. Třeba si to ani neuvědomíš - a až tehdy budeš muset řešit sex. Do té doby si nelámej hlavu s tím, jestli nějaká holka má penis. Chovej se k ní hezky, ať už přátelsky nebo jinak.
Pokud skutečně někdy budeš ve vztahu s trans holkou, můžete spolu jako v každém správném vztahu mluvit o svých limitech. Nebyla bys jediná ve vztahu, kdo může mít jiný vztah k sexu. Když řekneš, že se na sex s ní necítíš, ale chtěla bys ještě chvíli zkusit vztah - to je v pořádku. Když zjistíte, že prostě nejste kompatibilní - to je taky v pohodě. Pokud by to ona náhodou nechtěla přijmout - je něco špatně s ní, pokud není schopná respektovat tvoje limity.
Pointou článku je - zůstaň tolerantní, respektuj a ochraňuj své trans sestry, protože to potřebují.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 FelixY FelixY | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 15:05 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

2 anita angelb anita angelb | E-mail | 15. února 2018 v 19:52 | Reagovat

ahoj
skvely blog..no stejne mam jiny
nazor   jelikoz mnohe trans holky
s detmi se radi skryvaj za vyraz
lesba..od mala vedi a fifkovou
maj pod nosem. lzou ex
vedou valky o dite a nahravaji
tak fobum..a pry nik neni
na vine..
ts neni hrich no co udelas
s tym ma dopad na komunitu  
.dekuju

3 anita angelb anita angelb | 15. února 2018 v 19:55 | Reagovat

navic jsem ztp nevylecitelne
nemocna a z venkova  
a jsem na g+ paa

4 Kulnecy Kulnecy | E-mail | Web | Středa v 6:19 | Reagovat

Seal armpit brings inconvenience, pulls. to Carry visit in the hospital cannot be. Bulge under the muscle cavity may turn out to be dangerous illness. However more often it is result regular use antiperspirants, violation conditions personal hygiene, excessive sweating. Redness triggers narrow blouse, alien razor-affiliation, the infection.
<a href=http://armpit.info/i-have-a-lump-under-my-armpit-which-doctor-should-i-visit>why do i have a lump under my armpit</a>  
Discomfort under the arm, redness, lump getting hot? This is the abscess that should should, next drink medications. first stage treat solutions, antibacterial drugs. If the process switched to second stage, the required surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama